Železnice

Voz Beograd-Ljubljana: Ko je kočničar u regionu?

Uprkos najavama da se linija do Ljubljane obnavlja i unapređuje, nije jasno zašto pregovori sa Hrvatskom i Slovenijom stoje

Vozovi koji su iz Beograda išli preko Zagreba do Lubljane prestali su da saobraćaju nakon proglašenja vanrednog stanja u zemlji izazvanog pandemijom Kovida 19.

Tri godine kasnije, sporadično se obećava obnova ove putničke linije i njeno unapređenje. Međutim deluje da će se na ovaj voz čekati malo duže. 

Neobični zahtevi 

Povratak voza Beograd-Zagreb-Ljubljana navodno koče pregovori sa hrvatskom železnicom, iz koje tvrde da "Srbija Voz" nema vozove po tehničkim standardima. 

Iz “Srbija voza” smo pak dobili brz i spreman odgovor, da su hrtvatski razlozi ekonomske prirode, neobični i neprihvatljivi. 

“Na žalost, dok se odvijao saobraćaj, sa naše strane su postojali određeni manji tehnički problemi sa putničkim kolima, ali u planu nam je da se ti vagoni u najbližoj budućnosti remontuju i modernizuju. Međutim, čini se da upravo sa hrvatske strane postoji manjak interesovanja da se ponovo uspostavi saobraćaj vozova, budući da je hrvatska strana uslovljavala uvođenje noćnog voza do Ljubljane, učešćem u troškovima na hrvatskoj teritoriji od strane Srbija Voza i Slovenskih železnica, što je neuobičajan zahtev i krajnje neprihvatljiv. Dakle problem nije jednostavno tehničko-tehnološke prirode, već ima i drugu dimenziju, tako da je potrebna dobra volja i posvećenost sve tri strane da se ova linija obnovi”, kaže za Vreme izvršni direktor za saobraćaj i komercijalne poslove Zoran Puzović.

Krajem prošle godine dogovoren je sastanak u Ljubljani, predstavnika sva tri železnička prevoznika – iz Srbije, Hrvatske i Slovenije. 

“Tom pozivu smo se rado odazvali i za njega pripremili na brojne teme, ali je sastanak u poslednjem momentu otkazan od strane hrvatskih kolega”, podseća Puzović.

Nakon više od godinu dana od najave dekana Saobraćajnog fakulteta u Beogradu Nebojše Bojovića da ćemo se s proleća voziti nostalgičnom trasom kojoj se svi radujemo, voza i dalje nema. 

Održan je sastanak na Bledu gde su se sastali i resorni ministri Srbije i Slovenije a glavna tema bila je opet, ponovno uspostavljanje noćnog putničkog voza od Beograda preko Zagreba do Ljubljane. 

Za uspostavljanje purge potrebna volja celog regiona

U toku ove godine, pored postojeće flote modernih motornih vozova, Srbija Voz će nabaviti 18 novih elektromotornih vozova, koji mogu da se iskoriste i za liniju od Beograda – do Zagreba. 

“Očekivano bi bilo da se uspostavi paritet i da hrvatska strana kolege do Beograda putnike prevozi svojim elektrovozovima. Za to bi bilo neophodno i da se urede određeni međudržavni sporazumi i reše određena pravna pitanja”, objašnjava Puzović.

U Srbija Vozu se nadaju ponovnoj saradnji i mogućnosti da se putnici kreću između ove tri regionalne prestonice jednostavno, povoljno i na ekološki najprihvatljiviji način – vozom. 

Troškovi nisu jednaki

Srbija bi za modernizaciju svog dela pruge, koja bi povezala Beograd, Zagreb i Ljubljanu, mogla da dobije bespovratno oko 200 miliona evra iz Evropske unije, prenosi Blomberg Adria.

Preliminarne procene Saobraćajnog fakulteta iz Beograda i Saobraćajnog instituta CIP ukazuju da bi modernizacija pruge za brzine od 200 kilometara na sat od Stare Pazove do Šida mogla da košta oko 400 miliona evra, dok bi kroz Hrvatsku koštala 670 miliona evra, a kroz Sloveniju 640 miliona evra.

Cela pruga je duga 540 kilometara, a najveći deo prostire se kroz Hrvatsku (110 kilometra u Sloveniji, 320 kilometara u Hrvatskoj i 110 kilometara u Srbiji).

Z.S./Bloomberg Adria/Danas

 Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu