Dodatno

 

Vesti

 

Kadar za kadar

Centar za razvoj karijere i savetovanje studenata Univerziteta u Beogradu (CZRK) i Američka privredna komora u Srbiji (AmCham) pokrenuli su, za studente i diplomce, program unapređenja veština pod nazivom "Kadar da budem kadar", čiji je cilj da pomogne akademcima u pripremi za savremeno tržište rada i traženje posla.

"Kadar da budem kadar" predstavlja seriju treninga koje, kao gostujući predavači Centra za razvoj karijere, vode stručnjaci iz oblasti razvoja ljudskih resursa – HR menadžeri kompanija članica Američke privredne komore. Cilj programa je da obezbedi podršku studentima i diplomcima u razvoju znanja i veština, koje bi im bile veoma značajne pri budućem zapošljavanju i snalaženju u radnoj sredini.

Osnovna ideja Centra je da studente i diplomce poveže sa poslovnom zajednicom i da im pomogne da nauče kako mogu na najlakši način da postanu konkurentniji na tržištu rada. Pored toga, program studentima omogućava i da dobiju uvid u spektar raspoloživih karijernih opcija i usmerava ih na osnovne korake koje je neophodno preduzeti radi što uspešnijeg ostvarivanja karijernih ciljeva. Ove godine, studenti su imali prilike da slušaju predavanja o upravljanju stresom, liderstvu, timskom radu, poslovnom pregovaranju, umrežavanju i upravljanju vremenom od stručnjaka iz kompanija-članica Američke privredne komore – Holcim, Ernst&Young, PricewaterhouseCoopers, USAID projekat za razvoj konkurentnosti i ConsulTeam.


PISA: Probno testiranje

U školama u Srbiji počeo je novi ciklus međunarodnog PISA istraživanja u oblasti obrazovanja i đaci će do kraja maja rešavati probne testove, dok će glavno testiranje biti sprovedeno naredne godine. Na probnim testovima, oko hiljadu srednjoškolaca u 50 škola rešava samo zadatke iz matematike, a prvi put ove godine uvode se i elektronski testovi, saopšteno je iz Ministarstva prosvete i nauke.

Testiranje se obavlja u okviru najvećeg međunarodnog istraživanja u oblasti obrazovanja koje se održava svake tri godine, a čiji rezultati bi trebalo da doprinesu unapređenju sistema obrazovanja. PISA je međunarodni projekat koji u našoj zemlji od 2001. godine obezbeđuje Ministarstvo prosvete i nauke, a realizuje Institut za psihologiju Filozofskog fakulteta u Beogradu.

U saopštenju se navodi da ovogodišnji probni testovi ne služe za procenu postignuća učenika, već za ocenu kvaliteta i težine zadataka, kako bi se za testove 2012. godine izabrali najbolji zadaci. Tokom rešavanja zadataka, od učenika se očekuje da koristi matematička znanja, stečena u školi, da bi rešavao realne životne probleme, ali bi trebalo da se oslanja i na znanja stečena u drugim oblastima, kao i na svakodnevna iskustva.

U aktuelnom istraživanju učestvuju učenici prvog razreda srednje škole (rođeni 1995. godine), a u testiranju koje će biti realizovano u aprilu i maju sledeće godine učestvovaće učenici iz 190 škola, rođeni 1996. godine, navedeno je u saopštenju.


Elektronski vodič za fakultete

Komisija za akreditaciju i proveru kvaliteta obrazovanja objavila je elektronsku publikaciju "Vodič kroz akreditovane studijske programe na visokoškolskim ustanovama u Srbiji" kao pomoć budućim brucošima u izboru fakulteta. Elektronska publikacija sadrži informacije o visokoškolskim ustanovama i studijskim programima koje je komisija akreditovala do decembra prošle godine i može sa naći na sajtu komisije. Štivo je namenjeno budućim studentima, koji u školskoj 2011/12. godini treba da se opredele za fakultet ili visoku strukovnu školu. Komisija funkcioniše u okviru Nacionalnog saveta za visoko obrazovanje, čije članove bira Skupština Srbije.

Iz komisije se studentima, kao i ranijih godina, preporučuje upis na akreditovane studijske programe, a na sajtu se mogu naći i detalji o ustanovama i studijskim programima koji se nalaze u postupku akreditacije. Kako je ranije predloženo, prijavljivanje kandidata za upis trebalo bi da traje od 22. do 24. juna, a od 27. juna i prijemni ispiti. Vlada Srbije trebalo bi 26. maja da usvoji ovogodišnje upisne kvote, a odmah potom će biti objavljen objedinjeni konkurs za upis brucoša na svim državnim univerzitetima, kojih ima osam, sa više od stotinu fakulteta.

Iz istog broja

Čitanke u BiH

Etničko ispred estetičkog

Nenad Veličković

Školarine

Za sada bez povećanja

J. Gligorijević

Intervju – Katarina Popović, potpredsednica Evropske asocijacije za obrazovanje odraslih

Srbija nije crna rupa

Jelena Jorgačević

Obrazovanje za XXI vek

O drugim šansama

Jovana Gligorijević

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu