Navigator
Moj Milane, ona voćko s grane
Spor je pred sudom i švajcarski voćari uopšte nisu spokojni, iako je opšti stav da niko nema pravo da prisvoji i registruje generički pojam kao što je jabuka. U ovoj fazi Epl to i ne traži, ali traže ekskluzivno pravo na korišćenje crno belih slika jabuka i svake vrste monohromatskog logoa, naročito ako sadrži zagriženu jabuku, što je svetski prepoznatljiv znak ove kompanije. Švajcarski sud složio se da simbol jabuke ne sme da se koristi na elektronskim uređajima jer bi to bilo kršenje intelektualnog vlasništva kompanije Epl, ali ne i da se prikaz jabuke u potpunosti prepusti firmi iz Kalifornije budući da je jabuka kao voćka mnogo starija od kompjutera. Epl je na tu presudu uložio žalbu, što znači da veruju da bi viša instanca mogla da presudi u njihovu korist.
Interesantno je kako je kompanija odabrala ovo ime, tačnije njeni osnivači Stiv Džobs i Stiv Voznijak. Za početak nema pouzdane informacije kako su došli na ovu ideju, ali ima različitih tumačenja i to od samih aktera (dok je Džobs bio živ). Prva teorija je da je Džobs voleo jabuke i da su one u vreme kada je kompanija nastala bile baza njegove ishrane. Druga je da su, kao i mnogi drugi, tražili ime na slovo A, kako bi bili plasirani na prvim stranama tada popularnih telefonskih adresara, a naročito da bi bili ispred kompanije Atari za koju je Džobs do tada radio. Najbliža istini je verovatno teorija da je od svega po nešto tačno i da je dvojac imao više predloga za ime, od kojih su neki bili vrlo tehnokratski, ali da im se ništa nije dopadalo pa su se opredelili za ime koje im je najmanje smetalo – Epl.
Konačno, tu je i teorija da je Džobs obožavao Bitlse pa je svoju firmu nazvao po izdavačkoj kući Bitlsa. Ako je to tačno ta odluka ih je dosta koštala. Kada je krajem sedamdesetih postalo jasno da se na biznis horizontu pojavila još jedna “jabuka”, izdavačka kuća Bitlsa pokrenula je parnicu. Razrešena je 1981. tako što su se dogovorili da se kompjuteraši drže kompjutera, a muzičari muzike i svako neka koristi isto ime. Međutim, Epl kompjuteri su nekoliko godina kasnije počeli da ugrađuju muzičke kartice što je dovelo do nove tužbe i novog vansudskog poravnanja da bi, kada se pojavio ajped i ajtjuns prodavnica muzike, sukob kulminirao i razrešio se 2007. opet vansudskim dogovorom. Ovoga puta se čini da je muzička kompanija za pozamašnu sumu prodala prava na korišćenje imena kalifornijskoj IT firmi, jer se od tada nešto drugačije potpisuju.
Kakve to veze ima sa švajcarskim voćarima? Prilične, jer pokazuje da firma vrednija od bilion (hiljadu milijardi) dolara na kraju ostvari ono što naumi, bilo tako što parama pritisne protivnika na sudu ili van suda, bilo da svoju moć usmeri ka sudijama.
Rezultat bi mogao da bude zabrana svim voćarima da koriste jabuku kao simbol (mogu da se opredele za neku drugu voćku) uz neko bizarno objašnjenje. Što ne treba da nas iznenadi, jer se slični procesi vode u još nekoliko zemalja sa dobrim izgledima za kompaniju Epl. A slično kao i u slučaju Bitlsa Epl bi mogao da se preorijentiše na poljoprivredu, možda baš na uzgoj jabuka i da svima zabrani da se tom voćkom reklamiraju. Nije kao da živimo u raju, ali preporuka je da Jabuku ne uzimate u usta, zgrešićete.