Mozaik

Evropsko prvenstvo u košarci

SUDAR TITANA: N. Jokić i J. Adetokumpo

foto: ap photo / darko vojinović

Šest timova u borbi za zlato

Na predstojećem Evropskom prvenstvu u košarci učestvovaće pet reprezentacija iz bivše Jugoslavije, nedostaje jedino Severna Makedonija. Jasno je ko bi bio izrazit favorit za zlatnu medalju da nije došlo do raspada SFRJ. Ovako, među glavne favorite ubrajaju se reprezentacije Slovenije i Srbije. Da li je to dovoljan pokazatelj gde se još uvek igra najbolja košarka u Evropi

Odlaskom zlatne generacije španske reprezentacije u zasluženu sportsku penziju, ne postoji izraziti favorit za zlatnu medelju na Evropskom prvenstvu u košarci. Postoji još pet timova sa sjajnim igračima koji nastupaju u NBA ligi: Slovenija (Luka Dončić), Srbija (Nikola Jokić), Grčka (Janis Adetokumpo), Francuska (Rudi Gober) i Litvanija sa sjajnim centarskim parom (Sabonis i Valančijunas). Ovih šest ekipa važe za favorite za medalje. Ako je dozvoljeno prognozirati, ponovo bi se moglo dogoditi da, kao i na prošlom prvenstvu Evrope, u finalu igraju Slovenija i Srbija. Ovoga puta bi možda mogle da zamene mesta pa da Srbija uzme zlatnu, a Slovenija srebrnu medalju.

NBA IGRAČI NA EVROPSKOM PRVENSTVU

Prodor evropskih igrača u najjaču ligu na svetu koji je počeo kasnih 80-tih i početkom 90-tih godina prošlog veka je postao nezaustavljiv. Danas, gotovo svaki tim u NBA ligi ima bar jednog igrača koji je poreklom sa Starog kontinenta. Kako kvalitet američkih igrača opada, tako sve više evropskih igrača dolazi u Ameriku. Poslednjih godina u NBA ligi su se dogodile do sada nezamislive stvari – tri najbolja igrača Evrope su istovremeno i nosioci svojih timova. Nikola Jokić i Janis Adetokumpo su dvostruki uzastopni MVP igrači lige, dok je Luka Dončić ubedljivo najtalentovaniji igrač na svetu i u budućnosti gotovo sigurno MVP igrač NBA.

Sada su tu sva trojica, kao nosioci svojih timova na Evropskom prvenstvu. Već smo pobrojali najveće zvezde NBA lige koje su se odazvale pozivu da igraju u svojim reprezentacijama na ovom takmičenju ove godine, ali ne treba zaboraviti i veliki broj igrača iz Evrope koji igraju u NBA, a nisu najveće zvezde svojih timova. Čak 38 igrača koji igraju u NBA ligi će učestvovati na ovom takmičenju.

FAVORITI

AKTUELNI PRVACI EVROPE: Slovenija na čelu sa Lukom Dončićemfoto: tanjug / foto sta / anze malovrh

Reprezentacija Slovenije već godinama igra u gotovo istom sastavu, i to je svakako velika prednost ovog tima. Naravno, najveća prednost je bekovski par koji čine Luka Dončić i Goran Dragić. Luka je tip igrača koji može gotovo sam da dobije najbolje timove u NBA ligi i sve mu zavisi od trenutne inspiracije. Goran Dragić više nije onako dominantan bek kakav je bio pre pet godina, ali je sposoban je da reši utakmicu i svakako je još uvek velika pretnja. Slovenija je malo slabija nego pre pet godina, pre svega zato što joj nedostaje Entoni Randolf – odličan igrač za velike utakmice.

Litvanija sa Damantasom Sabonisom i Jonasom Valančijunasom uz Srbiju ima najbolju centarsku liniju. Reprezentacija koja nikada nije imala problem sa odličnim šuterima mogla bi predstavljati opasnost za svaki tim.

Francuska sa Rudi Goberom i Evanom Furnijeom dolazi sa podmlađenim timom. Uvek nezgodan tim sa izuzetnim atletskim sposobnostima može napraviti problem svakoj reprezentaciji, ali ovoga puta će teško uspeti da se izbori za medalju.

Grčka sa braćom Adetokumpo, Kalatesom, Dorsijem i Slukasom je po imenima jedan od najvećih favorita. Problem je u tome što je igra tima tako napravljena da Janis Adetokumpo mora da potroši minimum 70 odsto svih lopti u napadu. To dovodi do toga da sve zavisi od njegove inspiracije. Srbija je pokazala kako se igra protiv njih. Zaustaviti im bekovsku liniju, a pustiti Janisa da da koliko može, i tada nastaje problem. Ukoliko sujeta Janisa Adetokumpa popusti, mogu se nadati borbi za medalju.

Što se tiče Španije, smena generacije je dovela do toga da u timu od stare garde imamo samo Rudija Fernandesa. Serhio Ljulj se povredio u kvalifikacionom meču sa Islandom i neće putovati na prvenstvo Evrope. Braća Hernangomez su, uz Fernandeza, trenutno najpoznatija imena u timu Španije. Ne treba ih otpisivati, ipak je španska liga najbolja košarkaška liga u Evropi i veliki rasadnik talentovanih igrača.

REPREZENTACIJA SRBIJE

Kako to obično biva, pred početak takmičenja cela Srbija zna ko treba, a ko ne treba da igra za reprezentaciju. Selektor Pešić je možda na manje suptilan način na tri nedelje pred početak takmičenja iz tima isključio Miloša Teodosića. Jednostavno je rekao da u ovom trenutku ima na mestu plejmekera bolje spremne igrače od Teodosića, i to je bilo to. Istog trenutka su svi osuli paljbu po Pešiću. Idealan alibi ako dođe do neuspeha reprezentacije – pa sve je to zato što je izbacio Teodosića. Uglas je košarkaška javnost odlučila da Teodosić mora da bude u timu bez obzira na fizičku pripremljenost, jer on je simbol reprezentacije. Zasluge Miloša Teodosića za uspeh reprezentacije Srbije u poslednjih petnaestak godina niko ne može da ospori, ali ne baš najsportskiji način života i godine su dovele do toga da nije u stanju da odgovori na igru u odbrani. Voditi ga na prvenstvo samo zbog par trenutaka kada bi možda mogao da reši utakmicu je besmisleno, pogotovo što na njegovom mestu imamo Vasu Micića, koji je najbolji igrač Evrope već dve godine zaredom.

Neprikosnovena zvezda našeg tima je Nikola Jokić. Videlo se na pripremnim utakmicama koliko je nadmoćan na svojoj poziciji. U više situacija kada se rezultat lomi, dešavalo se da se sva organizacija napada svodi na to da se lopta prenese preko pola terena i preda Jokiću. Malo je vremena bilo na pripremama da se igra tima podredi Jokiću na način kako on igra u Denver Nagetsima, odnosno da Nikola više učestvuje u samoj organizaciji napada. Ipak, njegov napredak u fizičkoj snazi i centarskoj tehnici ga izdvaja od svih drugih igrača u Evropi. Sa svakim od najboljih centara i visokih krila koji će nastupati na prvenstvu je već igrao u NBA ligi, i bolji je igrač od svakog od njih.

Problem koji naš tim ima je nedostatak klasičnog šutera, Bogdan Bogdanović će mnogo nedostajati. Ne samo kao sjajan šuter, već kao igrač koji može dati koš u teškim situacijama i koji može rasteretiti Jokića u napadu. Mnogo lopti koje prirodno idu Jokiću, u teškim situacijama bi mogle završiti u Bogdanovim rukama. Da Bogdanović nije povređen, Srbija bi bila najveći favorit za titulu. Ovako, moramo se zadovoljiti igračima koje imamo u ovom trenutku.

Kada se govorilo o tome da li će Jokić učestvovati na Evropskom prvenstvu, Pešić je jednom prilikom izjavio da mu je jako značajno da Jokić bude tu, ali da mu je možda značajnije da se pojavi Nikola Kalinić. Bez svake sumnje najbolji odbrambeni igrač u Evropi je velika prednost Srbije. Sa Vladimirom Lučićem, predstavlja odbrambeni zid koji je jako teško proći. Veoma su pokretni, tako da mogu čuvati veoma veliki raspon igrača – od plejmejkera do visokih krila. Uz Jokića su njih dvojica najbolji deo našeg tima.

Pre kvalifikacionih i pripremnih utakmica najviše se očekivalo od Vasilija Micića. Od najboljeg igrača u Evropi u poslednje dve godine očekivalo se da nadomesti nedostatak Bogdana Bogdanovića u šutu i Miloša Teodosića u organizaciji napada. Za sada, nije na visini očekivanja u oba segmenta. Omela ga je i povreda zgloba u utakmici protiv Grčke. Ipak, od njega se može očekivati da, kako prolazi vreme, tokom takmičenja sve više preuzima odgovornost. U poslednja dva Fajnal fora je gotovo sam doneo titulu prvaka Evrope Efesu. Igrač je za velika dela. Važno ga je podržati sada kada mu očigledno ne ide baš najbolje.

Nikola Milutinov je najbolji centar van NBA lige i svakako je sjajna zamena za Jokića kada su u pitanju odbrambeni zadaci, mada mu nije strano ni da postigne dvocifreni broj poena. Videlo se na pripremama da se može računati na njega u trenucima kada je Jokić na klupi.

U trenutku kada nastaje ovaj tekst ne zna se sudbina dva važna igrača reprezentacije koja su trenutno povređena – Nemanje Bjelice i Nemanje Nedovića. Ne znamo koliko su u stanju da pomognu timu čak i kada se oporave, ali su svakako potrebni, Bjelica zbog iskustva i sjajnog šuta, a Nedović zbog brzine i odlične forme koju je ove godine pokazivao u dresu Panatenaikosa.

Sve u svemu, ovom timu je potrebno vreme da se uigra. Tokom utakmica pred prvenstvo mogli smo videti sjajne periode igre protiv dve odlične reprezentacije, Slovenije i Grčke, ali i velike rupe u organizaciji napada, kao protiv Turske. Ono što daje nadu je da smo u obe situacije kada su nam timovi Grčke i Turske gotovo istopili razliku koju smo imali, uspevali da dobijemo te utakmice. To mnogo govori o mentalnom stavu tima, odnosno o pripremi igrača i kolektiva koju je stručni štab obavio.

Na Evropskom prvenstvu smo u relativno lakoj grupi gde su reprezentacije Poljske, Češke, Izraela, Finske i Holandije. Pet utakmica u prvom delu prvenstva nam mogu poslužiti za uigravanje. Samopouzdanje se stiče pobedama, a ono je preko potrebno u nastavku prvenstva i borbi za medalje. Ne postoji mesto za euforiju, ali ni pesimizam. Nema reprezentacije koja je trenutno košarkaški dominantna u odnosu na Srbiju.

Pešić je mnogo puta doveo reprezentaciju do velikih rezultata, i to uvek uz lošije rezultate u pripremama i prvom delu takmičenja. Nadajmo se da će ponoviti uspehe koje je imao, a ako se usput nerviramo zbog igrača i selektora, to je samo još jedan od pokazatelja da svi mi razumemo i volimo košarku i da bi sve bilo mnogo lakše i bolje da smo na njihovom mestu.

Ekipe i raspored

Evropsko prvenstvo u košarci se odlukom FIBA od prošlog prvenstva održava na svake četiri godine. Trebalo je da bude odigrano 2021, ali odloženo je za ovu godinu zbog pandemije i naknadnog održavanja Olimpijskih igara u Tokiju.

Ovogodišnje takmičenje se odvija u četiri zemlje Češkoj (Prag), Gruziji (Tbilisi), Nemačkoj (Keln) i Italiji (Milano). Počinje 1. septembra i trajaće do 18. Završnica prvenstva odigrava se u Nemačkoj, u Berlinu. Učestvuju 24 reprezentacije podeljene u četiri grupe. Umesto reprezentacije Rusije, na prvenstvu učestvuje tim Crne Gore.

Titulu brani reprezentacija Slovenije, koja je u finalu 2017. godine pobedila reprezentaciju Srbije.

Iz istog broja

Tradicija

Tkaljina priča od šara

Sonja Ćirić

Povodom knjige

Kad su zmajevi kao ljudi

Sonja Ćirić

Razglednica

Da li je Kazanova probao bucolaj

Robert Čoban

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu