Nedelja

Privreda

foto: tanjug / ap photo

Fijat ljut na državu

Dolazak italijanske fabrike automobila Fijat u Srbiju važio je za jedan od privrednih poduhvata stoleća. U predizbornoj kampanji mnogi su sebi pripisivali zasluge za poslovanje italijanskog giganta na teritoriji Republike. Prema ugovoru koji je sklopljen sa Fijatom, italijanski proizvođač automobila ima većinski udeo u FAS-u od 67 odsto, dok preostala 33 procenta pripada Vladi Srbije. Ugovor sklopljen 2008. godine predviđa da Fijat uloži u gradnju FAS-a 700 miliona evra, a Vlada Srbije 200 miliona evra.

Danas, tri godine nakon dolaska, Fijat ima ozbiljne primedbe na odnos Srbije prema obavezama koje je preuzela u vezi sa fabrikom Fijat automobili Srbija. Tri su glavne zamerke – pre svega država, kao suvlasnik fabrike, i dalje duguje oko 60 miliona evra koje je odavno trebalo da uplati, a znatno kasne i radovi na izgradnji obilaznice oko Kragujevca, kao i spajanju tog grada sa autoputem Beograd–Niš, preko Batočine.

Čelnici italijanske kompanije su nekoliko puta pristajali na pomeranje određenih rokova i smatraju da su pokazali veliko razumevanje, ali ih strpljenje polako izdaje.

Pre nekoliko meseci je tako bila sporna uplata 80 miliona evra iz budžeta za proizvodnju modela "500L", ali se to nekako rešilo i tada je Italijanima obećano da će uplate nadalje biti redovne ili, u najgorem slučaju, sa minimalnim zakašnjenjem, a oni su pristali da zaostali novac dobiju na rate.

Reagujući na ovu vest, objavljenu početkom nedelje, gradonačelnik Kragujevca Veroljub Stevanović rekao je da su kritike italijanske kompanije Fijat na odnos naše države prema FAS-u opravdane.

"Znao sam za te primedbe jer sam sa Fijatom u svakodnevnom kontaktu. To što prethodna vlada nije poštovala je bilo očigledno. Koja su njihova opravdanja ne znam, ali je činjenica da je Fijat tu u pravu", rekao je Stevanović, koji se nada da će nova vlada Srbije naći sredstva da se do kraja 2014. godine izgradi južna obilaznica oko Kragujevca, a u narednih godinu i po dana završi i autoput do Lapova, koji će taj grad povezati sa Koridorom 10.

Prema Stevanovićevim rečima, autoput do Lapova trebalo je da bude završen do kraja ove godine. "Bilo je tu ogromnih problema, prvo zbog novca jer nije obezbeđen, a drugo zbog projektovanja. Treće, zbog procedura koje su složene i problematične, a gde se uplitalo Ministarstvo za ekologiju, urbanizam i prostorno planiranje, jer nisu mogli da razjasne da li je to autoput ili put prvog reda", rekao je Stevanović naglašavajući da je to bila obaveza Vlade Srbije. Podsetivši da je grad Kragujevac završio autoput na svojoj teritoriji, kao i da je pripremio dokumentaciju za izgradnju još 6,7 kilometara od skretanja za Badnjevac do ulaska u Batočinu, Stevanović je rekao da je za radove na deonici od Batočine do Koridora 10 bio objavljen tender, ali da nije potpisan ugovor sa izvođačem radova jer Vlada Srbije nije imala para. Potom se, dodao je Stevanović, išlo na poništenje tendera i novi tender je objavljen za deonicu od 3,7 kilometara, ali radovi nisu otpočeli, jer eksproprijacija nije rešena do kraja, a to je trebalo da uradi neko sa nivoa Batočine, sredstvima Vlade Srbije. "Očekujem da neko drugi u ovoj vladi, koja je po meni ozbiljnija od prethodne, reši problem sa eksproprijacijom zemljišta, obezbedi sredstva i isprojektuje deonicu od Batočine do Koridora 10 i da će radovi biti završeni najdalje do kraja sledeće godine", rekao je gradonačelnik Kragujevca.

Iz istog broja

Novogovor

Amater

Aleksandar Ćirić

Broj nedelje

20.000

 

 

Foto nedelje

"nedelju" uređuje jasmina lazić

Bezbednost

Rodić novi šef BIA

R. V

Arhiva nedeljnika Vreme>

Pogledajte arhivu